Minskat resursslöseri gör oss både starkare i kris och är bättre för klimatet. Under Sysavdagen 2026 bjuds det inte bara på insikter om geopolitik, resiliens och cirkulär ekonomi, vi säkrar också fredagsmyset med beredskapstacos.
Krig i vårt närområde, pandemier som stänger gränser och leveranskedjor som bryts. På bara några år har samhällets sårbarhet blivit smärtsamt tydlig. Samtidigt slösar vi fortfarande med resurser som skulle kunna göra oss både starkare och mer självförsörjande.
Den 24 april samlar Sysav branschexperter, beslutsfattare och samhällsengagerade aktörer i Malmö för att diskutera hur vi tillsammans kan skapa en mer resilient cirkulär ekonomi.
Bland talarna finns Niklas Kämpargård, författare och föreläsare inom krisberedskap, Tony Clark, vd Avfall Sverige, Malin Dahlroth, vd Sysav, samt miljöpedagogen och föreläsaren Rustan Nilsson.
Beredskapstacos kan låta lekfullt, men det pekar på något viktigt. Hur vi använder våra resurser avgör hur starkt samhället står i en kris.
"Cirkulär ekonomi handlar inte bara om hållbar resurshantering och klimatet, utan också om trygghet, självförsörjning och motståndskraft", säger Magnus Pettersson, Sysav FoU och Projekt.
Under dagen delas även Sysavstipendiet ut. Evenemanget avslutas med en after work med dj och mingel, där deltagarna får smaka på just beredskapstacos, ett smakrikt exempel på hur kreativ resurshantering kan bli en del av både krisberedskap och vardag.
Vad: Sysavdagen 2026 – När krisen kommer. Hela programmet hittar du här.
När: 24 april 2026 kl. 13.00–16.00, med efterföljande AW
Var: Media Evolution, Malmö (även digitalt deltagande möjligt)
Senast uppdaterad 2026-04-13 11:15