Sydsverige står inför stora energiutmaningar. På Ystad Summit den 4 september arrangerar Sysav, tillsammans med Energiföretagen, fyra seminarier som tar avstamp i regionens mest akuta frågor – från elförsörjning och beredskap till industriell symbios och klimatnytta.
Trots stora behov av en grön och konkurrenskraftig energiförsörjning är Sydsverige fortfarande Europas sämst balanserade elområde. Det negativa beskedet kring havsvind i Östersjön har dessutom satt ytterligare press på regionens energiplaner. Men samtalen under Almedalsveckan visade en tydligare vilja till lösningar än tidigare. Nu fortsätter dialogen – med skånsk och sydsvensk kontext – på Ystad Summit.
Välkommen att delta i seminarierna som belyser Sydsveriges största utmaningar – och möjligheter – i energiomställningen. Seminarierna hålls torsdagen den 4 september i KFUM-huset på regementsområdet i Ystad och är öppna för alla.
Energifrågorna och Sydsverige (09:00–09:45)
Hur mår energisystemet just nu? Vi tar tempen på dagens utmaningar, diskuterar obalanserna i elområdet och vad som krävs för att ta oss närmare målen för 2030.
Läs mer om seminariet och/eller följ livestreamen här: Energifrågorna och Sydsverige - Ystad Summit
Så här utvecklar vi energisystemet i Sydsverige (10:00–10:45)
Investeringar är en utmaning – men det händer saker. Här presenteras tre pågående satsningar: Effektkommissionen NET, nya kraftvärmeanläggningen Örtofta 2 och återstarten av Öresundsverket.
Läs mer om seminariet och/eller följ livestreamen här: Så här utvecklar vi energisystemet i Sydsverige - Ystad Summit
Robust el eller rysk roulette? (11:00–11:45)
Vad krävs för att Sydsverige ska stå starkt vid en kris? Vem ansvarar för att bygga de förmågor som behövs – och hur ska kostnaderna fördelas?
Läs mer om seminariet och/eller följ livestreamen här: Räcker Sydsveriges energiberedskap? - Ystad Summit
Klimatnytta som affär (12:00–12:45)
Hur kan branschöverskridande samarbeten skapa både miljönytta och nya affärsmöjligheter? Seminariet lyfter aktuella exempel på CCUS och industriell symbios i Sydsverige.
Läs mer om seminariet och/eller följ livestreamen här: Samhällsviktig verksamhet i AB Sydsverige - Ystad Summit
Efter sista seminariet bjuds det in till mingellunch tillsammans med branschföreträdare, beslutsfattare och inbjudna gäster.
(Anmälan mingellunch)
På plats finns representanter från energibranschen, näringslivet, akademin och det offentliga – bland andra:
Sezgin Kadir, vd och koncernchef, Kraftringen
Anna Jähnke, ordförande Effektkommissionen, Region Skåne
Åsa Pettersson, vd, Energiföretagen
Rikard Henriksson, affärsområdeschef, Öresundskraft
Peter Hjalmar, regionchef, E.ON
Trine Roesgaard Werner, ansvarig samhällskontakter, Svenska kraftnät
samt företrädare från bland andra Länsstyrelsen, Uniper, Bona, Trelleborgs hamn och Nordic Sugar.
Seminarierna arrangeras av Energiföretagen i samverkan med fem medlemsföretag i region syd, däribland Sysav. Programmet äger rum den 4 september i KFUM-huset på regementsområdet i Ystad.
📍 Hela programmet finns här: ystadsummit.se/program2025
Senast uppdaterad 2025-08-25 11:34